Diş Beyazlatma

Dişlerin yüzeyindeki gözenekli mine yapısında oluşan renkli, organik ve inorganik maddelerin diş beyazlatma jelleri ile giderilmesi işlemidir.

Diş Beyazlatmaya Neden İhtiyaç Duyulur?
Günümüz toplumlarında insanlar, dişlerinin görünümüne hayli önem veriyorlar. Dişlerdeki şekil ve renk bozuklukları dis_beyazlatma_1psikolojik rahatsızlıklara neden olabiliyor. Diş hekimliğinde estetik ve restoratif maddelerin gelişmesi sayesinde pek çok renk, şekil ve konum bozuklukları kolaylıkla çözümlenebiliyor. Bunların arasında yer alan renklenmiş dişlerin beyazlatılması (bleaching) yöntemi, diğer restoratif metotlara kıyasla daha ekonomik, kolay ve zahmetsizdir.

Dişler Neden Beyazlığını Kaybediyor?
Dişlerin oluşumları esnasında meydana gelen yapısal bozukluklar, çocukken veya anne karnındayken kullanılan bazı antibiyotikler, yedikleriniz ve içtiklerimiz (sigara, çay ve kahve gibi boyayıcı alanlar) ve içilen sulardaki flor miktarı dişlerimizde renklenme yapabilir.

Dişlerde iki çeşit renklenme oluşur:

İç renklenme: Dişin içine nüfuz etmiş ve fırçalama ile giderilemeyen lekelerdir. Dişlerin oluşumları sırasında oluşan yapısal bozukluklar da (ilaçlara bağlı veya fazla flor alımına bağlı vb.) bu sınıfa girer. Beyazlatma işlemi bu tip vakaların büyük bir kısmında çok başarılı olur.
Dış Renklenme: Diş yüzeyine sigara, çay, kahve ve kola gibi boyayıcı bazı gıdalardan yapışan renklenmelerdir. Çoğunlukla diş taşı temizliği ve sonrasında bu lekelerden kurtulmak mümkündür. Farklı renklenmeler farklı tedaviler gerektirir. Bu sebeple ne tip bir tedavi yapılması gerektiğine diş hekiminizin karar vermesi en doğrusudur.

Diştaşı Temizliğiyle Dişlerimizin Rengini Açabiliyor muyuz?
İki türlü tedavi vardır. Diş taşı temizliği olarak bilinen detertraj işleminde; sadece dişler üzerinde ki lekeler(sigara, çay, kahve, vs) ve diş taşları temizlenir. Dişlerin doğal renginde bir değişiklik olmaz, dişlerin rengi açılmaz. Bleaching dediğimiz işlemde ise önce diş taşı temizliği yapılır, sonra dişlerin rengini açan bir ilaç kullanılarak dişlerin doğal rengi birkaç ton açılır.

Diş Beyazlatma Nasıl Yapılır?

Beyazlatma yöntemleri 2 çeşittir. Diş hekiminin değerlendirmesine göre bu yöntemlerin biri veya ikisi de kombine olarak uygulanabilir.

  1. Hekim tarafından klinikte uygulanan 'OFFICE BLEACHING' yöntemi.
  2. Hastaya ağıza uygun kaşık hazırlattırılarak evde uygulanan 'HOME BLEACHING' yöntemi.

Beyazlatma Öncesi Yapılması Gerekenler Nelerdir?
Hangi teknik seçilecek olursa olsun öncelikle ağız içi muayene yapılmalı, diş taşları, plak ve çay, kahve, sigara vb. renklendiricilerin neden olduğu diş renklenmeleri ve eklentiler diş yüzeyinden uzaklaştırılmalıdır. Dişetleri sağlığına kavuşturulmalı, çürük dişler ve uyumsuz dolgular öncelikle tedavi edilmeli, daha sonra beyazlatma işlemine geçilmelidir. Çatlak, kırık hattı olan ve kök ucu lezyonu olan dişlerde beyazlatmadan kaçınılmalıdır.

Herkesin Dişleri Aynı Oranda Beyazlar mı?
Bazı dişler birkaç günde fark edilir derecede beyazlaşsa da bazılarının fark edilmesi aylar alabilir. Dişlerdeki sarılaşma grileşmeden ne kadar fazlaysa o kadar iyi sonuçlar alınacaktır. Antibiyotik kullanımından kaynaklanan lekelerin temizlenmesi daha zordur. Bazı dişlerde hangi ürünü kullanırsanız kullanın daha az miktarda beyazlatma olabilir.

dis_beyazlatma_2

Beyazlatma İşlemi Ne Kadar Süre Etkisini Korur?
Tamamen kişinin ağız ve diş bakımına bağlı olarak 2 yıldan az olmayacak sürede beyazlık korunacaktır. Her 6 ayda bir diş hekimi kontrolüne gitmesi bu süreyi daha yukarılara çekecektir.

Beyazlatmayı Ne Kadar Sık Yaptırmalıyız?
Kişinin alışkanlıkları diş renginin eski rengine dönmesinde önemlidir. Çok sigara, çay, kahve içenlerde geriye dönüş daha hızlı olmaktadır. Kişiye göre pekiştirme tedavisi uygulanmalıdır.

Beyazlatmadan Sonra Nelere Dikkat Edilmelidir?
Beyazlatma işleminden sonra 1-2 hafta süre ile dişe renk verecek yiyecek ve içeceklerden uzak durmanız gerekmektedir. Kahve, çay ve sigaranın yoğun kullanımı, elde edilen beyazlığın uzun dönem korunmasını tamamen engellemektedir. Bu alışkanlıkların bırakılamadığı durumlarda hem diş taşı temizliğinin, hem de beyazlatma işleminin yılda iki kere tekrarlanması uygun görülmektedir.

Diş Beyazlatmanın Herhangi Bir Zararı Var mıdır?
Yapılan bilimsel çalışmalar beyazlatma tedavisinin dişlerde kalıcı hasar ve minede tahribata yol açmadığını göstermektedir. Beyazlatma tedavisindeki asıl hasar, tedavinin daha da beyaz dişlere ulaşma arzusu ile çok uzun sürelerde uygulanmasıdır. Çünkü her dişin ulaşabileceği bir beyazlık söz konusudur. Bu noktaya doygunluk noktası da denir. Hekimler dişte hasar oluşturmamak için bu noktayı çok iyi yakalamalı, hastalar da hekim kontrolü olmadan kendi temin ettikleri ürünleri bilinçsizce kullanmamalıdırlar. Diş beyazlatma işleminin yan etkisi olarak, bazı bireylerde 24-48 saat süren hassasiyetler görülebilmektedir. Ancak hekiminizin uygulayacağı hassasiyet giderici jeller, florür ve tavsiye edeceği hassasiyet giderici macunlarla bu durum azaltılmaya çalışılır.

Beyazlatma İşlemi Pahalı Bir İşlem midir?
Kişinin tüm görünüşünün olumlu yönde değişmesine, kendini iyi hissetmesine yardımcı olacak ve etkisini kısa sürede görebileceği başka bir estetik girişimin yanında yüksek kalmayacak bir ücrete sahip olan beyazlatma tedavisinin çeşitliliği ve fiyat farklılıkları konusunda sizleri en iyi bilgilendirecek kişi tabi ki diş hekiminizdir.

Uyarı

Sitemizdeki bulunan bilgiler internet ortamında kullanıcıyı bilgilendirmeye yönelik olarak hazırlanmış olup; asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. Sitemizde kanuna aykırı ilan ve reklam yapma kastı bulunmamaktadır.