Protez

 Halk arasında kaplama veya takma diş olarak adlandırılan protezler, herhangi bir sebeple diş kaybında, hastaların ağız yapısının fonksiyonel ve estetik açıdan düzeltilmesi için uygulanan yapay oluşumlardır. Protez dişlerin yapılmasındaki en önemli amaç diş kaybının neden olduğu olumsuz etkilerden hastayı kurtarmaktır. Diş kayıplarının beden sağlığına etkisiyle birlikte ruh sağlığına da etkisi görülebilir. Protez dişlerle hastanın sağlığı ile birlikte yaşam kalitesi de arttırılmaya çalışılır.

Diş Protezi Çeşitleri Nelerdir?
Diş protezleri 3 çeşittir.protez_2

 1. Sabit Diş Protezleri
  • Tek dişin kaplanması şeklinde yapılan tek kronlar,
  • Eksik dişin yanındakilerle birlikte kaplanmasıyla yapılan köprüler,
  • Çeneye yerleştirilen vida ve protezler.
 2. Hareketli Diş Protezleri
  • Genellikle yaşın ilerlemesiyle birlikte hiç diş kalmaması durumunda yapılan total protezler,
  • Dişlerin üzerine gelen tırnak ve kanca gibi materyallerle tutturulan parsiyel protezler,
  • Kısmen dişsiz ağızlara uygulanan kancası olmayan hassas tutuculu protezler.
 3. İmplant Üstü Diş Protezleri
  • Bir ya da birden fazla dişe uygulanabilen porselen krondan yapılan sabit protezler,
  • Tamamen dişsiz ağızlara uygulanan hareketli protezler.

Protezlerime Alışmam Ne Kadar Sürer?
Protezlerinize alışmanız birkaç hafta hatta birkaç ayı bulabilir. Protez takan kişilerin büyük bir çoğunluğu ilk haftalarda ağızlarında bir dolgunluk ve gevşeklik hissederler. Bu sebeple yeni duruma alışmanız için biraz zamanın geçmesi gerekir. Zamanla yanak kaslarınız ve diliniz protezi daha iyi tutmaya başlar. Bunun yanında ilk zamanlarda hafif ağrı, dişlerin yeterli boşluğu bulamaması ya da aşınmalar normal sayılır. Yine de sorun büyürse diş hekiminize kontrol için gidebilirsiniz.

 

Protezler Kaç Yıl Kullanılabilir?
Protezler yıllar geçtikçe yıpranmaya başlayacağı için arada yenilenmesi, yeniden yerine oturtulması veya tamamen yeniden yapılması gerekebilir. Yerine oturtmak için mevcut protez korunarak sadece taban materyali değiştirilmektedir. Yine yaşlanmaya bağlı olarak ağız yapısı değişeceğinden protezler gevşemeye, çiğnemede güçlükler yaşanmaya başlar ve diş etleri aşınabilir. Bu sebeple 6 ayda bir diş hekimine gidilerek protezlerin kontrolü yapılmalıdır.

 

Protezlerin Tamiri Mümkün mü?
Yemek yeme, diş gıcırdatma, çiğneme veya yutkunma gibi sebeplere bağlı olarak dişler, belirli oranda aşınmaya ve tahriş olmaya başlar. Yine kaza sonrası yaşanılan travmalar, çarpma sonucu da dişlerde kayıplar meydana geldiği gibi kırılma ve çatlama da görülebilmektedir. Bu vakalarda kron adı verilen porselen protezler sayesinde kaybedilen dişin yerine yenileri yapılabilmektedir. Bu kronlar daha çok akrilikten ve metal alaşımlardan yapılmakta olup teknolojik gelişmeler ışığında kullanılan yöntemlere bağlı olarak kişinin doğal dişlerine benzer aynı zamanda da estetik bir görüntüye sahiptir. Protez dişlerin günlük temizliği oldukça önemlidir. Bu temizlik dişlerin görünümünü etkilediği gibi yapısal olarak da protezlerin bozulmasını önleyecektir. Aksi takdirde protezlerde aşınma, ağız kokusu ve ağızda enfeksiyon gibi olumsuz sonuçlar ortaya çıkabilir. Sabit protezlerin normal diş bakımında olduğu gibi sabah ve akşam fırçalanması gerekirken, hareketli dişlerin ise su içerisine konan temizlik tabletleriyle kirlerden arındırılması gerekir.

Uyarı

Sitemizdeki bulunan bilgiler internet ortamında kullanıcıyı bilgilendirmeye yönelik olarak hazırlanmış olup; asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. Sitemizde kanuna aykırı ilan ve reklam yapma kastı bulunmamaktadır.