Zirkonyum Nedir ?

Zirkonyum beyaz renkte, ışık geçirgenliği olan bir metaldir. Basınca karşı dayanıklılığı çok yüksektir. Biyolojik olarak doku dostudur. Yapılan araştırmalarda herhangi bir alerjiye sebep olduğu saptanmamıştır.
Diş hekimliğinde malzemeden daha önemli bir faktör hekimin tecrübesi ve ustalığıdır. Hangi malzeme kullanılırsa kullanılsın yeterince özen ve dikkat gösterilmezse sonuç tatmin edici olamaz.
Estetik özellikleri ile son yıllarda ön plana çıkan zirkonyum; metal alerjisi olan hastalar için de ideal diş kaplama malzemesidir. Diş hekimliğinde zirkonyum diş kaplama porselenlerin eksikliklerini ortadan kaldırmak için geliştirilen yeni nesil diş kaplamasıdır.

Zirkonyum Kaplamanın Avantajları Nelerdir?
- Her renk dişe uygulanabilir. Dişin asıl rengi zirkonyum kaplama rengini etkilemez. Rengi çok koyu olan bir diş bile zirkonyum kaplama ile istenilen renkte kaplanabilir. Uzun yıllar sonra bile zirkonyum diş kaplamasının rengi değişmez.
- Işık geçirgenliği nedeniyle gülümserken özellikle ön dişlerde ideal estetik yakalanabilir. Estetik diş kaplamalarında en önemli kriter budur.
- Çiğneme kuvvetlerine karşı direnci çok yüksektir. Bu özelliğiyle arka dişlerde de rahatlıkla kullanılabilir.
- Biyolojik uyumluluğu sayesinde alerji yapmaz. Bazı hastaların metale karşı alerjisi olabilir. Bu hastaların diş kaplaması yaptırmak için en uygun alternatifleri zirkonyum kaplamadır.
- Zirkonyum kaplama, ısı iletkenliği düşük olduğu için ısıyı daha az iletir. Böylece ağız içinde sıcak ve soğuktan etkilenmezler, diş hassasiyetine neden olmazlar.
- Zirkonyum dişlerin ekstra bir bakımı yoktur. Düzenli diş fırçalama ve iyi bir ağız hijyeni yeterlidir.
- Diş eti hastalıklarında ve dişeti çekilmelerinde sıkça görülen diş eti morlukları zirkonyumda görünmez.
- Metal destekli porselenlerde zamanla dişeti kenarında porselenin altındaki metalin renginden dolayı gri bazen mor renkte bir hat oluşur. Zirkonyum porselen diş kaplama yapıldığında böyle bir sorun görülmez.
- Zirkonyum metal destekli protezlere göre oldukça hafiftir.
- Zirkonyum diş kaplama ağızda metalik tat vermez.

Zirkonyum Kaplama Daha mı Pahalıdır?
Fiyat olarak klasik porselen diş kaplamalarına göre zirkonyum diş kaplama fiyatı daha yüksek olsa da; zirkonyum diş kaplama fiyatları diğer diş kaplama türleri ile estetik açıdan da karşılaştırılmalıdır.

Zirkonyum Kaplama Alerji Yapar mı?
Zirkonyum diş kaplama içerisinde metal bulunmaz. Alerjik reaksiyonlar porselenden değil porselene destek sağlayan metal alt yapıdan kaynaklanır.
Porselen altındaki metal bir alaşımdır ve içinde krom, kobalt, nikel, kurşun, altın, gümüş gibi metaller de yer alır. Kişiye göre değişmekle beraber alerjik reaksiyon bu elementlerden birine veya birkaçına birden gelişebilmektedir.
Titanyum, altın gibi kıymetli metaller ile yapılan porselen kaplamalarda alerji yapmamaktadır. Ancak bu metallerin hem fiyatları yüksek, hem de estetik olarak zirkonyum kadar başarılı sonuçlar vermemektedirler.

İmplant Üstüne Zirkonyum Uygulanabilir mi?
İmplantların üzerine zirkonyum seramik kuronlar uygulanabilir. Titanyum ile olumsuz bir etkileşim göstermezler.

Uyarı

Sitemizdeki bulunan bilgiler internet ortamında kullanıcıyı bilgilendirmeye yönelik olarak hazırlanmış olup; asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. Sitemizde kanuna aykırı ilan ve reklam yapma kastı bulunmamaktadır.